Czarter Jeziorak – KEJA

Czarter Jeziorak

Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe i jednocześnie najdłuższe naturalne jezioro w Polsce. Jeziorak jest oczywiście największym jeziorem na Pojezierzu Iławskim i trzecim pod względem wielkości jeziorem w “Krainie Tysiąca Jezior”.
– powierzchnia 31,52 km²
– max długość 27,5 km
– max szerokość 2,4 km
– głębokość średnmia/maksymalna 4,1/12,9 m 
Jeziorak ma bardzo urozmaiconą linię brzegową i ogromnej części otoczony jest pięknymi lasami a porastające brzeg akwenu lasy wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Jeziorak połączono jest poprzez cieśniny lub krótkie naturalne cieki z jeziorami Płaskim, Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Iławskie i Dauby. Na Jezioraku jest aż 16 wysp z czego na Wielkiej Żuławie – największej wyspie śródlądowej w Europie, znajdują się pozostałości średniowiecznego grodu. Wodnym szlakiem dotrzemy do Zalewu Wiślanego poprzez Kanał Elbląski, który jest unikalna w skali światowej budowlą hydrotechniczna i jedną z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Wybudowany w latach 1848-1872 i zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke kanał funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie, zadziwiając kunsztem XIX-wiecznej wiedzy inżynierskiej. Rozwiązanie połączenia szlakiem wodnym z Zalewem Wiślanym polegało na wybudowaniu na trasie kanału śluz i pochylni, które niwelują różnicę poziomów wody o około 100 metrów.
Jeziorak to idealne miejsce dla sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing czy kajakarstwo oraz raj dla fanów nurkowania. To również wymarzone miejsce dla wędkarzy, gdyż w wodach Jezioraka żyją nie tylko sandacze, szczupaki, węgorze, liny, karasie, karpie czy okonie ale również królewskie sumy. Miłośnicy ptactwa wodnego znajda tu bielika i rybołowa oraz czaple, kormorany i żurawie.
Na zachodnim brzegu, w odległości 20 kilometrów od miasta Iława, leży słynąca ze swych turystycznych atrakcji wieś Siemiany, która otoczona gęstymi lasami jest miejscem szczególnie chętnie odwiedzanym przez żeglarzy. Siemiany i wiele innych wsi porozrzucanych nad Jeziorakiem posiadają swoisty mikroklimat. Znajdziemy tu również wiele pól namiotowych i biwakowisk, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych.
W 2012 roku jezioro Jeziorak uznane zostało przez czytelników magazynu podróżniczego “National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Dane kontaktowe

  • www.czarter-zalew -wislany.pl
  • 601 255 533
  • kontakt@czarter-zalew-wislany.pl

Masz pytanie? Napisz!

Realizacja: Template design