Czarter po Zalewie Wiślanym

Czarter Zalew Wiślany

Żeglowanie po Zalewie Wiślanym to szkoła żeglugi morskiej i łączy elementy spokojniejszą żeglugi jeziornej z żeglugą morską. Zanim wyruszymy na wodę należy pamiętać, że generalnie jest to akwen wymagający od sterników znacznie większego doświadczenia. Na Zalewie Wiślanym warunki pogodowe zmieniają się szybko co wymusza korektę ustawienia żagli oraz kursu żeglugi.  Poprzez Szkarpawę i Wisłę w jeden dzień dotrzesz z zalewu do Zatoki Gdańskiej.

Zalew Wiślany to doskonały akwen dla tych śródlądowych żeglarzy, którzy mają dosyć pływania po śródlądziu i myślą o wyjściu na szersze wody i posmakowania żeglugi morskiej. Ale najpierw trochę danych.

Powierzchnia Zalewu Wiślanego łącznie z Zalewem Kaliningradzkim wynosi 838 km2 zaś po stronie polskiej to akwen nieco ponad 380 km2. Całkowita długość razem z Zalewem Kaliningradzkim to 90,7 km – polski odcinek zalewu to 35,1 km.

Szerokość waha się w granicach od 6,8 km do 13 km, przy średniej głębokości 2,7 m a im dalej na wschód, tym głębiej.

Od północy zalew oddzielony jest od zatoki Gdańskiej pasem Mierzei Wiślanej zaś od południa graniczy z Wysoczyzną Elbląską. Wschodnia granica Zalewu Wiślanego to granica wodna z Federacją Rosyjską – przejście możliwe jedynie dla posiadaczy wizy. Za ową granicą są wody Zalewu Kaliningradzkiego i Cieśniny Piławskiej przez która można wyjść na Bałtyk.

Zalew Wiślany to dobra szkoła morskiej żeglugi – dość duże odległości i długohalsowa żegluga. Może okazać się przydatna umiejętność czytana mapy i locji oraz korzystanie z GPSu przy zamgleniu lub gorszej widoczności. Powinniśmy znać morskie oznakowanie portów i torów wodnych. Natrafimy na pławy, światła i stawy. Bądźmy też przygotowani na występujące na zalewie krótkotrwałe szkwały gdzie niezbędna jest szybka korekta żaglowania oraz i dobór optymalnego kursu. Dodatkowo niewielka głębokość zalewu przy takiej zmianie pogody powoduje powstawanie krótkiej, stromej fali, która potrafi dokuczyć nawet opływanym żeglarzom.

Dość swobodnie się tu żegluje jachtem mieczowym, gdyż w razie wypłycenia miecz możemy częściowo podnieść i dalej kontynuować żeglugę. Żeglowanie jachtami kilowymi ograniczone jest raczej do szlaków wodnych, które są dobrze oznaczone. Decydując się na zejście z wyznaczonych szlaków powinniśmy zwiększyć naszą uwagę by nie wpaść na jakąś lachę czy mieliznę.

Wokół Zalewu Wiślanego jest wiele lądowych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, miedzy innymi: Katedra i Planetarium we Fromborku, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, piękne piaszczyste plaże na Mierzei Wiślanej po stronie Bałtyku i częściowo po stronie Zalewu Wiślanego. Atrakcją są też dziki spacerujące w okolicach Piasków oraz wąskotorowa kolejka, która ze Sztutowa powiezie Was na Żuławy Wiślane.Zalew Wiślany leży na trasie bardzo atrakcyjnego szlaku wodnego z Gdańska do Iławy, który możemy jeszcze wzbogacić zwiedzając na przykład:
– Zatokę Gdańską
– Szlaki wodne wokół Gdańska
– Pętlę Żuław – Rzeki Delty Wisły
– Zalew Wiślany i Zalew Kaliningradzki
– Kanał Elbląski
– Pojezierze Iławskie z Jeziorakiem

Do wyboru mamy wiele wariantów trasy, wiele portów gdzie można rozpocząć lub zakończyć nasz rejs. Zróżnicowane warunki – od morskich do śródlądowych. Akweny – od wód przybrzeżnomorskich przez zatokowe do zalewowych, odcinki rzeczne i kanałowe oraz szlaki typowo śródlądowe z pięknymi i czystymi jeziorami. Na szlaku spotkamy ciekawe budowle wodne – zabytkowe pochylnie i śluzy, mosty zwodzone, obrotowe i pontonowe. Na końcu trasy do Iławy wpłyniemy na Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce, gdzie pożeglujemy wśród wysepek i odpoczniemy w klimatycznych marinach.

Dane kontaktowe

  • www.czarter-zalew -wislany.pl
  • 601 255 533
  • kontakt@czarter-zalew-wislany.pl

Media społecznościowe

Masz pytanie? Napisz!

Realizacja: Template design