Zalew Wiślany

Zalew Wiślany to doskonały akwen dla tych śródlądowych żeglarzy, którzy mają dosyć pływania po śródlądziu i myślą o wyjściu na szersze wody i posmakowania żeglugi morskiej. Ale najpierw trochę danych.

Powierzchnia Zalewu Wiślanego łącznie z Zalewem Kaliningradzkim wynosi 838 km2 zaś po stronie polskiej to akwen nieco ponad 380 km2. Całkowita długość razem z Zalewem Kaliningradzkim to 90,7 km - polski odcinek zalewu to 35,1 km. 

Szerokość waha się w granicach od 6,8 km do 13 km, przy średniej głębokości 2,7 m a im dalej na wschód, tym głębiej. 

Od północy zalew oddzielony jest od zatoki Gdańskiej pasem Mierzei Wiślanej zaś od południa graniczy z Wysoczyzną Elbląską. Wschodnia granica Zalewu Wiślanego to granica wodna z Federacją Rosyjską - przejście możliwe jedynie dla posiadaczy wizy. Za ową granicą są wody Zalewu Kaliningradzkiego i Cieśniny Piławskiej przez która można wyjść na Bałtyk.

Zalew Wiślany to dobra szkoła morskiej żeglugi - dość duże odległości i długohalsowa żegluga. Może okazać się przydatna umiejętność czytana mapy i locji oraz korzystanie z GPSu przy zamgleniu lub gorszej widoczności. Powinniśmy znać morskie oznakowanie portów i torów wodnych. Natrafimy na pławy, światła i stawy.  Bądźmy też przygotowani na występujące na zalewie krótkotrwałe szkwały gdzie niezbędna jest szybka korekta żaglowania oraz i dobór optymalnego kursu. Dodatkowo niewielka głębokość zalewu przy takiej zmianie pogody powoduje powstawanie krótkiej, stromej fali, która potrafi dokuczyć nawet opływanym żeglarzom. 


Dość swobodnie się tu żegluje jachtem mieczowym, gdyż w razie wypłycenia miecz możemy częściowo podnieść i dalej kontynuować żeglugę. Żeglowanie jachtami kilowymi ograniczone jest raczej do szlaków wodnych, które są dobrze oznaczone. Decydując się na zejście z wyznaczonych szlaków powinniśmy zwiększyć naszą uwagę by nie wpaść na jakąś lachę czy mieliznę.

Wokół Zalewu Wiślanego jest wiele lądowych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, miedzy innymi: Katedra i Planetarium we Fromborku, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, piękne piaszczyste plaże na Mierzei Wiślanej po stronie Bałtyku i częściowo po stronie Zalewu Wiślanego. Atrakcją są też dziki spacerujące w okolicach Piasków oraz wąskotorowa kolejka, która ze Sztutowa powiezie Was na Żuławy Wiślane.


Zalew Wiślany leży na trasie bardzo atrakcyjnego szlaku wodnego z Gdańska do Iławy, który możemy jeszcze wzbogacić zwiedzając na przykład: 
- Zatokę Gdańską
- Szlaki wodne wokół Gdańska
- Pętlę Żuław – Rzeki Delty Wisły
- Zalew Wiślany i Zalew Kaliningradzki
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie z Jeziorakiem

Do wyboru mamy wiele wariantów trasy, wiele portów gdzie można rozpocząć lub zakończyć nasz rejs. Zróżnicowane warunki - od morskich do śródlądowych. Akweny – od wód przybrzeżnomorskich przez zatokowe do zalewowych,  odcinki rzeczne i kanałowe oraz szlaki typowo śródlądowe z pięknymi i czystymi jeziorami. Na szlaku spotkamy ciekawe budowle wodne – zabytkowe pochylnie i śluzy, mosty zwodzone, obrotowe i pontonowe. Na końcu trasy do Iławy wpłyniemy na Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce, gdzie pożeglujemy wśród wysepek i odpoczniemy w klimatycznych marinach.

Powrót na stronę Keja Czarter Zalew Wiślany