Jezioro Jeziorak

Jeziorak to jezioro typu rynnowego i jednocześnie najdłuższe jezioro w Polsce. Jest też oczywiście największym jeziorem na Pojezierzu Iławskim i 3-cim pod względem wielkości jeziorem w Krainie Tysiąca Jezior.

Powierzchnia  31,52 km²
Maksymalna długość 27,5 km
Maksymalna szerokość 2,4 km
Głębokość średnia/maksymalna 4,1/12,9 m

Jeziorak ma urozmaiconą linię brzegową i w ogromnej części otoczony jest pięknymi lasami, które wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Jezioro Jeziorak połączono poprzez cieśniny lub krótkie naturalne cieki z jeziorami: Płaskim, Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Iławskie i Dauby. Na Jezioraku jest aż 16 wysp z czego na Wielkiej Żuławie – największej wyspie śródlądowej w Europie, znajdują się pozostałości średniowiecznego grodu. Wodnym szlakiem dotrzemy do Zalewu Wiślanego poprzez Kanał Elbląski, który jest unikalna w skali światowej budowlą hydrotechniczna i jedną z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Kanał wybudowany w latach 1848-1872 i zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke funkcjonuje do dziś zadziwiając kunsztem XIX-wiecznej wiedzy inżynierskiej. Rozwiązanie połączenia szlakiem wodnym z Zalewem Wiślanym polegało na wybudowaniu na trasie kanału śluz i pochylni, które niwelują różnicę poziomów wody o około 100 metrów.

Jeziorak to idealne miejsce dla sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing czy kajakarstwo oraz raj dla fanów nurkowania. To również wymarzone miejsce dla wędkarzy, gdyż w wodach Jezioraka żyją nie tylko sandacze, szczupaki, węgorze, liny, karasie, karpie czy okonie ale również królewskie sumy. Miłośnicy ptactwa wodnego znajda tu bielika i rybołowa oraz czaple, kormorany i żurawie.
Na zachodnim brzegu, w odległości 20 kilometrów od miasta Iława, leży słynąca ze swych turystycznych atrakcji wieś Siemiany, która otoczona gęstymi lasami jest miejscem szczególnie chętnie odwiedzanym przez żeglarzy. Siemiany i wiele innych wsi porozrzucanych nad  Jeziorakiem posiadają swoisty mikroklimat. Znajdziemy tu również wiele pól namiotowych i biwakowisk, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych.
W 2012 roku jezioro Jeziorak uznane zostało przez czytelników magazynu podróżniczego “National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.