Zalew Wiślany

Zalew Wiślany ma całkowitą powierzchnię 838 km² zaś w granicach Polski 328 km². Z Zatoką Gdańską jest połączony przez Cieśninę Piławską. Przez zalew przebiega ukośnie do jego osi podłużnej granica państwowa z Rosją (Obwód Kaliningradzki. W 2006 ogłoszono decyzję rządu polskiego o przekopaniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Z wagi na walory przyrodnicze cała polska część Zalewu Wiślanego została objęta dwoma obszarami Natura 2000.
Średnia głębokość zalewu wynosi 2,7 m, im alej na wschód tym głębiej, długość wynosi 90,7 km (w tym na terenie Polski 35,1 km), zaś szerokość od 6,8 do 13 km. To znakomity akwen dla tych śródlądowych żeglarzy, którzy mają już dosyć pływania po śródlądziu i myślą o wyjściu na szersze wody. Zalew Wiślany to dobre przedszkole morskiej żeglugi. Spore odległości, długohalsowa żegluga. Konieczność czytania mapy i locji. Korzystanie z gps przy zamgleniu lub gorszej widoczności. Morskie oznakowanie portów i torów wodnych, pławy, światła oraz stawy.

Charakter morski Zalewu Wiślanego przez wiele lat powodował jego blokadę dla żeglarzy śródlądowych – „śródlądowcy” nie mieli tu wstępu. Dzisiaj można tu swobodnie żeglować jachtami śródlądowymi mając jednak na uwadze, że jest to akwen wymagający większych umiejętności od sterników niż w typowej żegludze śródlądowej. Poza kilkoma wypłyceniami,  swobodnie żeglujmy jachtami o zanurzeniu nie przekraczającym 1,6 metra. Musimy pamiętać, że niewielka głębokość zalewu przy błyskawicznej zmianie pogody powoduje powstawanie krótkiej, stromej fali, która potrafi dokuczyć nawet opływanym żeglarzom.

Zalew Wiślany, to również wiele lądowych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, miedzy innymi: Planetarium we Fromborku, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, piękne morskie plaże na mierzei wiślanej od strony zatoki Gdańskiej, kolejka wąskotorowa, która ze Sztutowa powiezie Was na Żuławy Wiślane. Znajdziecie tu, obok portów gwarnych takich jak Krynica Morska, także ciche klimatyczne porty jak Kąty Rybackie, Suchacz, czy Nowa Pasłęka.

Zalew Wiślany leży również na szlaku wodnym z Gdańska do Iławy, na trasie którego zwiedzić możemy Zatokę Gdańską, Szlaki wodne wokół Gdańska, Pętlę Żuław i Rzeki Delty Wisły, Zalew Wiślany i Kaliningradzki, Kanał Elbląski, Pojezierze Iławskie. Daje to możliwość wyboru kilkunastu wariantów tras do wyboru, wiele portów gdzie można rozpocząć lub zakończyć rejs. Różnorodne akweny – od wód przybrzeżnomorskich, zatokowych, zalewowych, portowych, poprzez odcinki rzeczne i kanałowe oraz szlaki typowo śródlądowe z pięknymi jeziorami, które pozwalają na wybór tras odpowiadających naszym żeglarskim umiejętnościom. Na szlaku spotkamy wyjątkowe budowle wodne, takie jak pochylnie, mosty zwodzone, pontonowe, obrotowe, zabytkowe śluzy. To tutaj jest Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce, wyjątkowe pochylnie którymi zamiast w śluzach pokonamy różnicę poziomów wody na Kanale Elbląskim.